Değişimi yaratmanın adımları


Hepimiz değişmek isteriz ama alışkanlıklardan vazgeçmek zor gelir ; hele de yeni alışkanlık kazanmak ; beynimizi resetlemek gibi birşeydir.

Hep daha iyi daha hafif daha mutlu ve başarılı olmak isteyen ama bunu başaramayan insanlardan mısınız? Üzülmeyin ; değişimi yaratmak zor değil.

1. ADIM : Ne istediğiniz konusunda net olmak ; 10 kilo vermek istiyorum ; kan değerlerimi düzeltmek istiyorum, daha enerjik olmak sağlıklı beslenmek istiyorum gibi.

2. ADIM : Bunu başardığınızda ne olacak? Harika hissedeceğim, hafif ve mutlu olacağım, gençleşeceğim kendimle gurur duyacağım tüm duyularınızla sonucu hissedin.

3.ADIM: Engelleriniz ne?

Sosyal hayatım ; Kendime olan güvensizliğim, Başarısızlıklarım, Üzüntü veya stres anında kendimi cezalandırmam vb

4. ADIM : Engellere yeni alışkanlıklar :

Sosyal hayatımda evet demeye devam edersem ne olur? Her misafirlikte verilen yemeği bitirmek zorunda olan bir çocuk gibi hissetmesem kendi sınırlarımı koyarsam ne olur? Bu konularda hayır demeyi öğrenebilirim veya kendime uygun seçimler yapmanın bencillik olmadığını görebilirim.

Geçmiş başarısızlıklarım yüzünden kendimi cezalandırmaya devam edip ; asla başaramayacağıma inanmak önümdeki hayatı değerlendirmek için akıllıca bir seçim mi ? Geçmişte başarısız oldum diye ömür boyu başarısız mı olacağım? Başarı nedir benim için beklentim ne? Ya kendimi affedip yola yeni bir ben olarak çıkarsam ne olur ; değişim boyunca kendimi desteklersem ne olur ? Hayatım nasıl değişir ?

Stres anında çok yemeye devam edersem stresi önleyebilir miyim? Yoksa daha çok kilo stres sucluluk yaratarak kendimi kısır döngüye mi sokarım? Ya stres karşısında derin nefes alıp bunun da geçeceğini bilsem ? Stresten daha güçlü olduğumu bilsem ne yaparım? Kendini seven biri ne yapar?

5. ADIM : Kendini sevmek, affetmek ve iyi bakmak

Kendimi daha çok sevsem ne yaparım? Hedeflerime ve hayallerime er ya da geç ulaşacağımı bilsem hangi adımları atarım? Kendimi hergün affetsem ve kabul etsem buraya öğrenmeye geldiğimi ,mükemmel olmak zorunda olmadığımı bilsem benim için neler mümkün olur ? Değişimden korkar mıyım? Yoksa değişim benim soyadım mı olur ? Her an yeni bir değişimi sevgiyle kucaklayıp onda iyiyi görebilirsem ; hayatım daha iyi olmaz mı?

Bütün bunlar zayıflama , sağlıklı beslenme ve spor konularında da o kadar önemli ki ; içimizdeki engel en büyük engel .Dışarda engel yok :) Bugün kendime yeni bir ben ısmarlasam onun nasıl olmasını isterim?

Kilolu,stresli ,kendini sevmeyen, cezalandıran , sıkıntılı ,öfkeli bir ben mi olmak isterim? Yoksa daha hafif, mutlu, özgür ve sağlıklı bir ben mi?

Harika değişimlerle dolu bir gün dilerim :)

#zayıflama #değişim #diyet #sağlıklıbeslenme #bütüncülbeslenme #başarı

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square