1. Alışveriş Listesi -Yeni yıl Programı


Beslenme Okulu'nda bu ay online yeni yıl programına başlıyoruz. Bu programda amacımız sağlıklı alışkanlıklar kazanmak, hafiflemek, enerji kazanmak ve gerçek beslenmeyi öğrenmek.

Bu programı hazırlamamın amacı 12 senedir birebir danışmanlık yaptığım süre boyunca farklı yaklaşımlar denedim ve yeni programlar oluşturdum bütün bunlardan aldığım tecrübeyle ; insanlara moda öneriler olmadan, zayıflama çılgınlığına düşmeden, kolay, pratik ve en etkili yollarla hayatlarına dokunabilmek ve sağlığı alışkanlık haline getirmelerini sağlamak.

Çünkü biliyorum ki kalpten yapılan herşey çoğalıyor ve birlik olup paylaştıkça sonuçların güzelliği artıyor.

Bugün pazar olduğu için alışveriş listesini yapıp alışverişe çıkmak ve dolabı gerçek gıdalarla doldurmak harika olur. Burada olabildiğince genel öneriler vereceğim siz kendi durumunuza göre ayarlayabilirsiniz. Gluten intoleransınız varsa glutensiz ekmek yiyebilir ; süt içmiyorsanız yoğurt tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan dengeli bir planınız olması.

Diğer önemli husus ta size diyet programı değil sağlıklı beslenme programı sunacak olmam ; ikisi birbirinden farklı yani doyarak herşeyi yiyerek keyifle ama bilinçle beslenmeyi deneyimleyeceksiniz.

Bilinçli beslenmek ; bütüncüldür yani duygularımız, zihnimiz bedenimiz ve ruhumuzu işe katar. Besine saygı duymayı, açlığı farketmeyi, aç olmadan yememeyi, doyduğumuz zaman sofradan kalkmayı gerektirir.

Bebekken bu bilinçle doğarız ama zamanla çevre ve yaşam koşulları ile bilincimizi kaybederiz. Ama korkmayın bu kazanılacak birşey ve öğrenilebilir.

Bilinçli beslenmenin birinci koşulu gerçek gıdalarla beslenmektir.

Gelelim listemize

ALIŞVERİŞ LİSTESİ

1. Günlük süt veya laktozsuz süt, SEK süt, Activia yoğurt, Altınkılıç Kefir, SEK ayran, Eker yoğurt

( Süt ürünlerinde güvendiğim markaları önerdim ama bana göre fırsatınız varsa doğal süt ve ev yapımı yoğurt her zaman ilk tercihtir)

2. Hindi eti, hindi butu, Büyük Balıklar, Ton Balığı, Kuzu Eti, Dana eti ,organik tavuk

( Kemikli etlerin kemiklerinden kemik suyu yapılabilir veya sebzeli kuzu incik veya sebzeli hindi but gibi yemekler yapabilirsiniz ; kemik suyu çok faydalı bağışıklık sistemine birebir)

3. Yeşil elma, ananas, muz, kayısı, limon, salatalık, roka, tere, maydanoz, dereotu, marul, yeşil soğan, kırmızı biber, yeşil biber, kabak, karnabahar, brokoli, havuç, kereviz, soğan, sarımsak, patates

4. Leblebi, badem, ceviz, fındık, kabak çekirdeği, yulaf ezmesi, yulaf kepeği, pirinç kepeği, keten tohumu, tarçın, zencefil, zerdeçal

5. Sızma zeytinyağı, balzamik sirke, elma sirkesi, karbonat, fındık yağı, ayçiçekyağı, doğal elma sirkesi, doğal nar ekşisi

6. Ekşi mayalı ekmek veya mayasız lavaş ekmeği veya Halk ekmek Organik Tam Buğday ekmeği veya glutensiz ekmek

7. Lor peyniri, mozzarella peyniri, köy peyniri, keçi peyniri, tulum peyniri ,tofu ve keçi kaşar peyniri

Haydi alışveriş yapılsın :)

Birazdan tekrar görüşmek üzere....


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square